• All
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
Sort by:
Clear Filters Apply Filters
Filter by:
Select All Select None
Monday, August 6th, 2018
9:00 AM - 4:30 PM: Monday Full Day Sessions
9:00 AM - 12:15 PM: Monday: AM -PRE Concurrent Sessions
David Matteson, David Matteson and Associates, Inc.
Room: 1E
Karma Hugo, OSPI
Room: 1F
Greg Williamson, Dept of Children, Youth, & Families
Room: 2A
Alicia Roberts Frank, CRESD 113
Room: 1A
Gina Dobberstein, University of Washington Haring Center
Room: 1D
Amelia Bachleda, Institute for Learning & Brain Sciences - UW
Room: 2C
1:15 PM - 4:30 PM: Monday PM -PRE Concurrent Sessions
Remy Poon, PSESD
Room: 1E
Amber Havens, OSPI
Room: 1F
Alicia Roberts Frank, CRESD 113
Room: 1A
Nicole Lor, Department of Children, Youth, and Families
Room: 2C
Tuesday, August 7th, 2018
8:30 AM - 10:30 AM: Opening Keynote
Rosemarie Allen, Metropolitan State University of Denver
Room: 2DE
11:00 AM - 12:30 PM: AM1 Concurrent Sessions
Michelle Roberts, Dept of Early Learning
Room: 2C
Molly Branson Thayer, University of Washington
Room: 2A
Kathryn Gauthier, Kaplan Early Learning Company
Room: 1B
Paul Figueroa, Peace Enforcement LLC
Room: 1D
Sandra Faria, Teaching Strategies
Room: 1E
Rosemarie Allen, Metropolitan State University of Denver
Room: 1F
Amelia Bachleda, Institute for Learning & Brain Sciences - UW
Room: 1C
1:30 PM - 3:00 PM: PM1 Concurrent Sessions
Marley Jarvis, University of Washington, Institute for Learning & Brain Sciences (I-LABS)
Room: 1D
Beverly Harding Buehler, PSESD
Room: 1F
Sarah Reser, ESD123
Room: 2BC
Gina Dobberstein, University of Washington Haring Center
Room: 1C
Kathryn Gauthier, Kaplan Early Learning Company
Room: 1E
3:30 PM - 5:00 PM: PM2 Concurrent Sessions
Jeffrey Thayne, Education Research and Data Center
Room: 2BC
Kevin Cummings, Dept of Early Learning
Room: 1B
Carlee Lilly, White River School District
Room: 1D
Kerry Beymer, Dept of Early Learning ECEAP
Room: 1C
5:30 PM - 7:00 PM: Networking Reception
. .
Room: Embassy Suites - Lynnwood
Wednesday, August 8th, 2018
8:30 AM - 10:00 AM: Closing Keynote
Christina Farrell, Wolf Trap
Room: 2DE
10:30 AM - 12:30 PM: AM2 Concurrent Session
Molly Daley, ESD112
Room: 1E
Adrienne O'Brien M.Ed, Dept of Early Learning
Room: 2C
Tisha Crumley, Seattle Public Schools
Room: 1C
Shaunene Edwards, Center for Teacher Effectiveness
Room: 1D
Joanna Haws OD, Children's Vision Task Force, Optometric Physicians of WA
Room: 1B