• All
  • Sun
  • Mon
  • Tue
  • Wed
Sort by:
Sunday, September 17th, 2017
8:00 AM - 5:00 PM: Registration & Information Desk
8:00 AM - 5:00 PM: Registration & Information Desk
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
1:00 PM - 4:00 PM: 3 Hour Breakouts
1:00 PM - 4:00 PM: 3 Hour Breakouts
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Jennifer Kerr, Organizational Effectiveness Consultant
American Public Human Services Association
 
1:00 PM - 4:00 PM: 3 Hour Breakouts
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
Paul Needham, MBA
TCS Services
 
Steve Field
 
Lisa Amador, MSW, Staff Development Specialist V
State of Hawaii Department of Human Service
 
1:00 PM - 4:00 PM: 3 Hour Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Charmaine Brittain, Director, Organizational Development
Butler Institute for Families, University of Denver
 
Brenda Lockwood
 
1:00 PM - 2:30 PM: Sunday 90 Minute Breakouts A
1:00 PM - 2:30 PM: Sunday 90 Minute Breakouts A
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Joan Morse, Program Area Advisor
Capacity Building Center for States
 
Jennifer Marcelli, LCSW, Program Area Manager
Capacity Building Center for States
 
2:30 PM - 2:45 PM: Break
2:30 PM - 2:45 PM: Break
Room: Scarbrough Prefunction
Title: Break
 
Presenter(s)
 
2:45 PM - 4:15 PM: Sunday 90 Minute Breakouts B
2:45 PM - 4:15 PM: Sunday 90 Minute Breakouts B
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Victoria Gerstorfer, Senior Consultant
Courtland Consulting
 
Ciji Carr-McManus, Instructional Course Designer
New Jersey Child Support Institute, Institute for Families, School of Social Work, Rutgers University
 
4:30 PM - 5:15 PM: 1st Time Conference Participant Meet & Greet
4:30 PM - 5:15 PM: 1st Time Conference Participant Meet & Greet
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
 
5:30 PM - 6:00 PM: Scholarship & Award Winners Meet & Greet (Invitation Only)
5:30 PM - 6:00 PM: Scholarship & Award Winners Meet & Greet (Invitation Only)
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
 
6:00 PM - 8:00 PM: Welcome Reception
6:00 PM - 8:00 PM: Welcome Reception
Room: River Lounge
 
Presenter(s)
 
Monday, September 18th, 2017
7:30 AM - 8:30 AM: Continental Breakfast
7:30 AM - 8:30 AM: Continental Breakfast
Room: Foyer
 
Presenter(s)
 
8:00 AM - 5:00 PM: Registration & Information Desk
8:00 AM - 5:00 PM: Registration & Information Desk
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
8:30 AM - 10:30 AM: Opening General Session
8:30 AM - 10:30 AM: Opening General Session
Room: Regency Ballroom
 
Presenter(s)
 
8:30 AM - 10:30 AM: Opening General Session
Room: Regency Ballroom
 
Presenter(s)
Art Kohn, Fulbright Professor of Behavioral Neuroscience
AK Learning
 
8:30 AM - 10:30 AM: Opening General Session
Room: Regency Ballroom
 
Presenter(s)
Joe Urbanski, COO
Total Solutions Group (TSG)
 
10:30 AM - 10:45 AM: Break
10:30 AM - 10:45 AM: Break
Title: Break
 
Presenter(s)
 
10:30 AM - 10:45 AM: Innovation Station - Technology Kitchen
10:30 AM - 10:45 AM: Innovation Station - Technology Kitchen
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Joe Urbanski, COO
Total Solutions Group (TSG)
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
Diana Cottrill, Learning Programs and Staff Development Coordinator
Fairfax County Department of Family Services
 
Melanie Fenwick, Organizational Development & Training Manager
Fairfax County Department of Family Services
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Michelle Graef, Research Associate Professor
University of Nebraska-Lincoln
 
Megan Paul, PhD, Research Assistant Professor
University of Nebraska Lincoln Center on Children, Families and the Law
 
Lisa Merkel-Holguin, MSW, Assistant Research Professor
Kempe Center University of Colorado-Denver
 
Cynthia Parry, PhD
 
Anita Barbee, Professor and Distinguished University Scholar
Kent School of Social Work - University of Louisville
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
David Zilka, Regional Team Supervisor
University of Pittsburgh, School of Social Work, Pennsylvania Child Welfare Resource Center
 
Kimberly James, MSW, LSW, Regional Team Supervisor
University of Pittsburgh, School of Social Work, Pennsylvania Child Welfare Resource Center
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Claudia Kearney, Trainer
North Carolina State University
 
Jenny King, Training Coordinator/Trainer
Center for Family and Community Engagement
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
Jennifer Kelman, Director
Child Welfare Academy, School of Social Work, University of Maryland Baltimore
 
Jill Carter, MSEd, Lead Instructional Technologist
Child Welfare Academy, School of Social Work, University of Maryland Baltimore
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Verlest
 
Presenter(s)
Kelly Parsons, Training Manager
Colorado Child Welfare Training System
 
Ashley Anderson, Facilitation Specialist
Colorado Child Welfare Training System
 
10:45 AM - 12:15 PM: Breakouts
Room: Percival
 
Presenter(s)
Dale Curry, Professor
Kent State University
 
12:15 PM - 2:00 PM: Awards Luncheon
12:15 PM - 2:00 PM: Awards Luncheon
Room: Regency Ballroom
 
Presenter(s)
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Art Kohn, Fulbright Professor of Behavioral Neuroscience
AK Learning
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
Emily Campbell, Director Organizational Effectiveness
American Public Human Services Association
 
Ginger Pierce
Monterey County Department of Social Services
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Lauren Morley Hutto, MSW, LSW, CPCC, ACC, Coaching Manager
Colorado Child Welfare Training System
 
Michelle Howard, MS, LPC, Learning and Development Manager
Colorado Child Welfare Training System
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Olivia Wozniak, Instructional Designer
Georgia State University School of Social Work
 
Deidre Carmichael, Evaluation Specialist
Georgia State University Professional Excellence Program
 
Laura Schroeder, Technology Instructional Design Specialist
Georgia State University Professional Excellence Program
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Christy Leicht, Fellow
ICF International
 
Jennifer Marcelli, LCSW, Program Area Manager
Capacity Building Center for States
 
Kristin Zagar, Universal and Constituency Services Manager
Capacity Building Center for States
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
Frank Kuhn, Senior Extension Associate
Cornell University, Bronfenbrenner Center for Translational Research
 
Thomas Endres
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Verlest
 
Presenter(s)
Barbara Martin, Independent Consultant
Darryl Sink and Associates, Inc.
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Percival
 
Presenter(s)
Joe Urbanski, COO
Total Solutions Group (TSG)
 
3:30 PM - 3:45 PM: Break
3:30 PM - 3:45 PM: Break
Room: Scarbrough Prefunction
Title: Break
 
Presenter(s)
 
3:30 PM - 3:45 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
3:30 PM - 3:45 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Art Kohn, Professor
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
Melissa Davis, Director
Public Knowledge, LLC
 
Jennifer Vachon, Senior Manager
Public Knowledge, LLC
 
Stacey Oberechyt, Director
Public Knowledge, LLC
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Lauren Morley Hutto, MSW, LSW, CPCC, ACC, Coaching Manager
Colorado Child Welfare Training System
 
Michelle Howard, MS, LPC, Learning and Development Manager
Colorado Child Welfare Training System
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Olivia Wozniak, Instructional Designer
Georgia State University School of Social Work
 
Deidre Carmichael, Evaluation Specialist
Georgia State University Professional Excellence Program
 
Laura Schroder, Technology Instructional Design Specialist
Georgia State University Professional Excellence Program
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Wendy Unger, Organizational Effectiveness Department Manager
University of Pittsburgh, School of Social Work, Child Welfare Resource Center
 
Michael Byers, MSW, Director
The Pennsylvania Child Welfare Resource Center - University of Pittsburgh, School of Social Work
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
Edwin Lebron, Training Officer Supervisor
North Central Ohio Regional Training Center (NCORTC) and Cuyahoga County Division Of Children And Family Services (CCDCFS)
 
Edwin Lebron, Training Officer Supervisor
North Central Ohio Regional Training Center (NCORTC) and Cuyahoga County Division Of Children And Family Services (CCDCFS)
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Verlest
 
Presenter(s)
Barbara Martin, Independent Consultant
Darryl Sink and Associates, Inc.
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Percival
 
Presenter(s)
Amy McCleskey, Project Administrator, Office of Family Independence Education and Training Services
Georgia Department of Family and Children Services
 
Stephanie Brookins, Project Administrator ? Training & Curriculum Special Projects Unit
Division of Family & Children Services ? Office of Family Independence, Education & Training Services Section
 
Tuesday, September 19th, 2017
7:30 AM - 8:30 AM: Continental Breakfast
7:30 AM - 8:30 AM: Continental Breakfast
Room: Regency Ballroom
 
Presenter(s)
 
8:00 AM - 5:00 PM: Registration & Information Desk
8:00 AM - 5:00 PM: Registration & Information Desk
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
8:30 AM - 10:15 AM: General Session
8:30 AM - 10:15 AM: General Session
Room: Regency Ballroom
 
Presenter(s)
 
8:30 AM - 10:15 AM: General Session
 
Presenter(s)
Ray Jimenez, Chief Learning Architect & Founder
Vignettes Learning
 
8:30 AM - 10:15 AM: General Session
 
Presenter(s)
Virginia Pryor, Deputy Division Director of Child Welfare
GA Division of Family and Children Services
 
10:15 AM - 10:30 AM: Break
10:15 AM - 10:30 AM: Break
Title: Break
 
Presenter(s)
 
10:15 AM - 10:30 AM: Innovation Station - Technology Kitchen
10:15 AM - 10:30 AM: Innovation Station - Technology Kitchen
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Linda Bello, Training Administrator
Child Welfare Partnership, School of Social Work, Portland State University
 
Karyn Schimmels, Child Welfare Training Manager
Oregon Department of Human Services
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
Debra Ross, Trainer
Georgia State University School of Social Work Professional Excellence Program Child Welfare Training Collaborative
 
Sheila Blanton, MEd, Director
Georgia State University Professional Excellence (PE) Program
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Tameca Brown, Learning & Professional Development Specialist
Deptpartment of Family Services - Fairfax County Government
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Tina Wright-Ervin, Training and Development Supervisor
San Bernardino County Performance, Education & Resource Centers
 
Lauren Davis, Instructional Technology Specialist
New Jersey Child Support Institute Institute for Families School of Social Work Rutgers, The State University of New Jersey
 
Alexander Figueroa, MSW, Associate Program Manager
New Jersey Child Support Institute Institute for Families School of Social Work Rutgers, The State University of New Jersey
 
Trinka Laundry-Bourne, Training and Development Manager
San Bernardino County Performance, Education & Resource Centers
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Charmaine Brittain, Director, Organizational Development
Butler Institute for Families, University of Denver
 
Jodi Hill-Lilly
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
Renee Anderson, Curriculum Development Lead
Minnesota Child Welfare Training System, Dept. of Human Services
 
Constance Abbott-Foster, Trainer Development Lead
Minnesota Child Welfare Training System
 
Tracy Crudo, Supervisor
Minnesota Child Welfare Training System for the Child Safety and Permanency Division at the Minnesota Department of Human Service
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Verlest
 
Presenter(s)
Ida Drury, MSW, PhD Candidate
The Kempe Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect
 
Laura Schwab Reese, PhD
Kempe Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect
 
10:30 AM - 12:00 PM: Breakouts
Room: Percival
 
Presenter(s)
Ray Jimenez, Chief Learning Architect & Founder
Vignettes Learning
 
12:00 PM - 12:15 PM: Break
12:00 PM - 12:15 PM: Break
Title: Break
 
Presenter(s)
 
12:00 PM - 12:15 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
12:00 PM - 12:15 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Anita Barbee, Professor
University of Louisville
 
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
David Bolt, Manager of Community Training
Amerigroup Georgia
 
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Brittany Smith, Staff Development Trainer
Santa Cruz County Staff Development
 
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Fell Cadwallader, Partner
Meaningful Trainings
 
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Penny Putnam-Collins, MPA, Child Welfare Program Manager, Senior Technical Specialist
Child Welfare Information Gateway
 
Julie Breedlove, MSW, Senior Communities and Priorities Manager
Capacity Building Center for States
 
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
David Zilka, MSW
The Pennsylvania Child Welfare Resource Center - University of Pittsburgh, School of Social Work
 
Wendy Unger, MSW, Organizational Effectiveness Department Manager
University of Pittsburgh, School of Social Work, Child Welfare Resource Center
 
12:15 PM - 1:45 PM: Lunch & Learn
Room: Verlest
 
Presenter(s)
Sheila Blanton
Gerogia State Univrsity
 
1:45 PM - 2:00 PM: Break
1:45 PM - 2:00 PM: Break
Title: Break
 
Presenter(s)
 
1:45 PM - 2:00 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
1:45 PM - 2:00 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Virginia Pryor, Deputy Division Director of Child Welfare
Georgia Division of Family and Children Services
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Judy Gundy, Family Services Training Manager
Virginia Department of Social Services
 
Sara Snowden, MSW, Family Services Curriculum Developer
Virginia Department of Social Services
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Edwin Lebron, Training Officer Supervisor
Cuyahoga County Division of Children and Family Services
 
Christine Kelly-Cross, PhD, Senior Training Officer
Cuyahoga County Division of Children and Family Service
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Sheila Blanton, Program Director
Georgia State University School of Social Work Professional Excellence Program
 
Pat Strawser, MEd, Instructional Designer
Child Welfare Training Collaborative in the Professional Excellence Program at Georgia State University
 
Jamie Bernhardt, M.S., Instructional Designer
Children Georgia State University School of Social Work Professional Excellence Child Welfare Training Collaborative Project
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
Tiffany Riccardelli, Program Coordinator
Rutgers School of Social Work, Institute for Families
 
Nutan Rubinson, Associate Program Manager
Rutgers School of Social Work, Institute for Families
 
Theresa McCutcheon, Director, Office of Child Welfare Workforce Advancement
Rutgers School of Social Work, Institute for Families
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Verlest
 
Presenter(s)
Kaye McLennan, Instructional Designer
Family and Children's Resource Program, the Jordan Institute for Families at the UNC Chapel Hill School of Social Work
 
Ashton Williams, LCSW, Clinical Instructor
Family and Children?s Resource Program (FCRP), the Jordan Institute for Families at the UNC Chapel Hill School of Social Work
 
2:00 PM - 3:30 PM: Breakouts
Room: Percival
 
Presenter(s)
Andrea Bowersox, Curriculum and Instructional Specialist
University of Pittsburgh, School of Social Work, Pennsylvania Child Welfare Resource Center
 
Kimberly James, MSW, LSW, Regional Team Supervisor
University of Pittsburgh, School of Social Work, Pennsylvania Child Welfare Resource Center
 
3:30 PM - 3:45 PM: Break
3:30 PM - 3:45 PM: Break
Title: Break
 
Presenter(s)
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 1
 
Presenter(s)
Michelle Paxton, Director of Legal Training
University of Nebraska Lincoln - Center on Children, Families and the Law
 
Megan Paul, PhD, Research Assistant Professor
University of Nebraska Lincoln Center on Children, Families and the Law
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
Ray Jimenez, Chief Learning Architect & Founder
Vignettes Learning
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Carla Rogg, President
ProSolutions Training, a division of Care Solutions, Inc.
 
Terrie Buckner, PhD
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Edwin Lebron, Training Officer Supervisor
Cuyahoga County Division of Children and Family Services
 
Christine Kelly-Cross, PhD, Senior Training Officer
Cuyahoga County Division of Children and Family Service
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Lauren Morley Hutto, Coaching Manager
The Kempe Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect
 
Ashley Anderson, Facilitation Specialist
Colorado Child Welfare Training System
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Plimsoll
 
Presenter(s)
Aaron Whitfeldt, Instructional Designer
Washington State Department of Social & Health Services
 
Joyce Hensen, Instructional Designer
Washington State Department of Social & Health Services
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Verlest
 
Presenter(s)
Crystal French, Creative and Quality Director
USM Muskie School
 
Marshall Soloway, Director of Technology
USM Muskie School
 
Delora Reardon, Web Design Specialist III
USM Muskie School
 
3:45 PM - 5:15 PM: Breakouts
Room: Percival
 
Presenter(s)
Yalitza Pena, Administrative Specialist II
County of Ventura Human Services Agency- Community Service Department
 
Dawn Fossum, Program Analyst
County of Ventura Human Services Agency
 
3:30 PM - 3:45 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
3:30 PM - 3:45 PM: Innovation Station - Technology Kitchen
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
Wednesday, September 20th, 2017
7:30 AM - 8:30 AM: Continental Breakfast
7:30 AM - 8:30 AM: Continental Breakfast
Room: Scarbrough Prefunction
 
Presenter(s)
 
8:30 AM - 10:00 AM: Breakouts
8:30 AM - 10:00 AM: Breakouts
Room: Scarbrough 2
 
Presenter(s)
Michelle Howard, Learning & Development Manager; Senior Faculty Instructor
The Kempe Center for the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect
 
Kasey Matz, Project Director
Colorado Child Welfare Training System
 
8:30 AM - 10:00 AM: Breakouts
Room: Scarbrough 3
 
Presenter(s)
Penny Putnam-Collins, MPA, Child Welfare Program Manager, Senior Technical Specialist
Child Welfare Information Gateway
 
Brooke Shelley
 
8:30 AM - 10:00 AM: Breakouts
Room: Scarbrough 4
 
Presenter(s)
Michelle Clinch, Instructional Design Manager
National Child Welfare Workforce Institute, Portland State University
 
8:30 AM - 10:00 AM: Breakouts
Room: Scarbrough 5
 
Presenter(s)
Deidre Carmichael
 
Nicolle Dally, MPH
 
10:00 AM - 10:15 AM: Break
10:00 AM - 10:15 AM: Break
Room: Scarbrough Prefunction
Title: Break
 
Presenter(s)
 
10:15 AM - 11:30 AM: Closing General Session
10:15 AM - 11:30 AM: Closing General Session
Room: Scarbrough 3-5
 
Presenter(s)