Schedule at a Glance

  • All
  • Sat
  • Sun
  • Mon
  • Tue
  • Wed
  • Thu
Sort by:
Saturday, April 1st, 2017
9:00 AM - 5:00 PM:
CETL Immersion Course A
DoubleTree Chicago- Magnificent Mile: Huron
9:00 AM - 5:00 PM:
CETL Immersion Course A
DoubleTree Chicago- Magnificent Mile: Huron
9:00 AM - 5:00 PM:
CETL Immersion Course B
DoubleTree Chicago- Magnificent Mile: Huron
9:00 AM - 5:00 PM:
CETL Immersion Course B
DoubleTree Chicago- Magnificent Mile: Huron
Sunday, April 2nd, 2017
9:00 AM - 5:00 PM:
9:00 AM - 5:00 PM:
2:00 PM - 5:00 PM:
2:00 PM - 5:00 PM:
12:30 PM - 1:15 PM:
12:30 PM - 1:15 PM:
6:30 PM - 8:30 PM:
Monday, April 3rd, 2017
7:00 AM - 7:00 PM:
7:00 AM - 7:00 PM:
8:00 AM - 3:45 PM:
8:00 AM - 3:45 PM:
Michigan A/B
Francesc Pedrˇ, UNESCO, Chief of Section - Sector Policy Advice and Information and Communication Technology (ICT) in Education
Dr. Avis Glaze, Former Education Commissioner, Ontario, Canada, Founder, Edu-quest International Inc.
Gus Schmedian, HP, Vice President, World Education
Lord Jim Knight, UK, former Minister State of Schools
David Ross, Partnership for 21st Century Learning, USA, CEO
Dr. Shirleen Chee, Educational Technology Division, Singapore, Divisional Director
Korvi Rakshand, JAAGO Foundation, Founder
Dr. Chip Kimball, Singapore American School, Superintendent
Maggie Salem, Qatar Foundation International, Executive Director
Brandon Wiley, Global Education Foundation, Buck Institute
David Young, Participate, CEO
Tonya Muro, iEARN, Executive Director
Dana Mortenson, World Savvy, Executive Director
Gavin Dykes, Education World Forum
Albert Motivans, UNESCO, Argentina
8:00 AM - 11:00 AM:
8:00 AM - 11:00 AM:
Erie
Ms. Kirsten Peterson, EDC, Director, eLearning Design
Dr. Joyce Malyn-Smith, EDC, Managing Project Director
Erin Earnst, EDC, Project Director
Session Fee: $155
8:00 AM - 11:00 AM:
Huron
Neal Weaver, Santa Fe Public Schools
Jeff Lunsford, eLearn Institute
Felicia Maestas, Santa Fe Public Schools
Session Fee: $155
8:00 AM - 11:00 AM:
Ontario
Linnette Attai, PlayWell, LLC.
Session Fee: $155
10:30 AM - 11:45 AM:
10:30 AM - 11:45 AM:
Gold Coast
12:00 PM - 1:00 PM:
12:00 PM - 1:00 PM:
12:00 PM - 2:00 PM:
12:00 PM - 2:00 PM:
Lincoln Boardroom
12:00 PM - 3:00 PM:
12:00 PM - 3:00 PM:
Erie
Marie Bjerede
Jean Tower
Session Fee: $155
12:00 PM - 3:00 PM:
Huron
Leo Brehm, Public Schools of Northborough and Southborough MA, CIO/CTO
Tim Clark, SAFARI Montage
Randy Wilhelm, Knovation Inc,
Session Fee: $155
12:00 PM - 3:00 PM:
Ontario
Alex Podchaski, Oak Knoll
Karen Diggs
Session Fee: $69
12:00 PM - 3:00 PM:
Superior A
Jayne James, CoSN Digital Equity Action Agenda, Director
Diane Doersch, CoSN Digital Equity Action Agenda, Co-Chair
Nicole Adams, Rancho Minerva Middle School
Beth Duncan, Rancho Minerva Middle School
Odalis Ramirez, Rancho Minerva Middle School
Sinai Sanchez, Rancho Minerva Middle School
Session Fee: $155
3:00 PM - 4:00 PM:
3:00 PM - 4:00 PM:
Gold Coast
4:15 PM - 5:45 PM:
4:15 PM - 5:45 PM:
Chicago Ballroom
Alberto Carvalho, Miami-Dade County Public Schools, Superintendent (Keynote)
Eric Sheninger, International Center for Leadership in Education, Senior Fellow and Thought Leader on Digital Leadership (Responder)
Frankie Jackson, Cypress Fairbanks ISD, Chief Technology Officer (Moderator)
5:45 PM - 7:45 PM:
7:45 PM - 9:00 PM:
Tuesday, April 4th, 2017
7:00 AM - 5:00 PM:
7:00 AM - 5:00 PM:
7:30 AM - 8:00 AM:
7:30 AM - 11:45 AM:
7:30 AM - 11:45 AM:
Ohio
Shawn Gross, University of San Diego, Director, Technology and Innovation
8:00 AM - 9:00 AM:
8:00 AM - 9:00 AM:
Chicago Ballroom
Bryant Wong, Summit Public Schools, Chief Technology Officer
Annie Kuo, Summit Public Schools, Director of Technology
8:00 AM - 9:00 AM:
Mayfair
8:00 AM - 9:00 AM:
Sheraton Ballroom V
Doug Renfro, Metro Nashville Public Schools, Executive Director of Learning Technology and Library Services
Mark McKinney, BrightBytes, Director of Partnerships
8:00 AM - 9:00 AM:
Erie
Molly Yowell, IDOE's Office of eLearning, Digital Content Coordinator
8:00 AM - 9:00 AM:
Huron
Kelly Hoyland, University of Wisconsin-Stout, Director of Learning Technology Services
Diane Doersch, Green Bay Area Public Schools, Chief Technology & Information Officer
8:00 AM - 9:00 AM:
Ontario
Mark Schneiderman, West's Education group / SchoolMessenger solutions, VP Government Affairs
Steve Smith, Cambridge Public Schools, Chief Information Officer
8:00 AM - 9:00 AM:
Superior A
Tracy Gray Ph.D., American Institutes for Research, Lead, State and District Technical Assistance, Center on Technology and Disability and Managing Director
Jean Tower, Needham Public Schools in Massachusetts, Director of Media and Digital Learning
8:00 AM - 9:00 AM:
Superior B
Dr Andrew Berning, The Renaissance Institute, President
8:00 AM - 9:00 AM:
Michigan A
Dr Beverly Knox-Pipes, BKP Solutions, Owner/Senior Consultant
Mrs Jerri Lynn Williams-Harper, Albion Public Schools, Superintendent
8:00 AM - 9:00 AM:
Michigan B
Dr. Chip Kimball, Singapore American School, Superintendent
8:00 AM - 9:00 AM:
Missouri
Mark Racine, Boston Public Schools, Chief Information Officer
Robert Moore, Dallas Independent School District, Chief Technology Officer
Jamey Hynds, Katy Independent School District, Director, Business Intelligence
8:00 AM - 9:00 AM:
Colorado
Dr. Elizabeth Freeman, Fremont School District 79, Director of Innovative Learning, Teaching and Technologies
Dr. Jill Gildea, Fremont School District 79, Superintendent
8:00 AM - 9:00 AM:
Arkansas
Dr Ann Lee Flynn, National School Boards Association, Director, Education Technology
8:00 AM - 9:00 AM:
Mississippi
Mark D. Benigni, Meriden Public Schools, Superintendent
Michael S. Grove, Meriden Public Schools, Assistant Superintendent for Finance and Administration
Barbara A. Haeffner, Meriden Public Schools, Director of Curriculum and Instructional Technology
Susan O. Moore, Meriden Public Schools, Supervisor of Blended Learning
Dr. JosÚ Espinoza, Socorro ISD, Superintendent of Schools
Hector Reyna, Socorro ISD, Chief Technology Officer
Alisa Zapata Farmer, Socorro ISD, Chief Academic Officer
Juan Reza, Socorro ISD, Chief Financial Officer
Melissa Trejo, Socorro ISD, Instructional Technology Specialist
Rachel Sendek, Socorro ISD, Instructional Officer Mathematics Elementary
Elizabeth Rios, Socorro ISD, Systems Team Leader
9:15 AM - 9:45 AM:
9:15 AM - 9:45 AM:
Chicago Ballroom
Ms. Betsy Corcoran, EdSurge, cofounder and CEO
9:15 AM - 9:45 AM:
Mayfair
9:15 AM - 9:45 AM:
Sheraton Ballroom IV
Tobias Heiberg J°rgensen, University College Copenhagen, Associate Professor and Specialist Lead of IT and Learning
9:15 AM - 9:45 AM:
Sheraton Ballroom V
Scott Vashaw, Pearson, Senior Director of Partner Programs
Blythe Adreon, Pearson, Director of Partner Programs
9:15 AM - 9:45 AM:
Erie
Chris DeJuneas, SchoolDude, IT Applications Engineer
9:15 AM - 9:45 AM:
Huron
Shara Szott, Microsoft, Solution Specialist
9:15 AM - 9:45 AM:
Superior A
Gavin Lee, Juniper Networks, Senior Business Development Manager, K-12 Education
9:15 AM - 9:45 AM:
Superior B
Wade Wynn, Education Networks of America, Chief Technology Officer
Simone Welter, Education Networks of America, Senior Product Manager
9:15 AM - 9:45 AM:
Michigan A
Rob Stratton, School District of Lee County, FL, Coordinator for Instructional Technology, Instructional Materials,
Dr. Tim Clark, SAFARI Montage, Vice President of Learning Innovation
9:15 AM - 9:45 AM:
Michigan B
Mike Patterson, CDW.G, Education Strategist
Cindy Bingman, Aldine Independent School District, TX, Executive Director of Technology Services
Akilah Willery, Aldine Independent School District, TX, Executive Director of Instructional Technology
9:15 AM - 9:45 AM:
Missouri
Cyrus Mistry, Google for Education, Product Manager of Devices & Content
9:15 AM - 9:45 AM:
Colorado
9:15 AM - 9:45 AM:
Arkansas
Lige Hensley, Ivy Tech Community College, Chief Technology Officer
9:15 AM - 9:45 AM:
Mississippi
Erik Heinrich, Public Sector Sales Director
10:00 AM - 11:00 AM:
10:00 AM - 11:00 AM:
Chicago Ballroom
Mark Benigni, Meriden Public Schools, Superintendent
Bill Shields, Community Consolidated School District 93, Superintendent
Susan Patterson, Cullman City Schools, Superintendent
Dave Schuler, Township High School District 214, Superintendent
Jim Roberts, Bartholomew Consolidated School Corporation, Superintendent
10:00 AM - 11:00 AM:
Sheraton Ballroom IV
Maritess Plewnarz, Los Angeles Unified School District, Special Assistant to the CIO
Shahryar Khazei, Los Angeles Unified School District, Chief Information Officer
10:00 AM - 11:00 AM:
Sheraton Ballroom V
Sean Smith, JASON Learning, COO & CIO
10:00 AM - 11:00 AM:
Huron
Mrs. Lorrie Carter Owens, CETPA, Board Member, Board of Directors
10:00 AM - 11:00 AM:
Ontario
Melissa Tebbenkamp, Raytown Quality Schools, Director of Technology
10:00 AM - 11:00 AM:
Superior A
Beatriz Arnillas, Houston Independent School District, Director, Education Technology
Dr Karla Burkholder, Schretz-Cibolob-Universal City ISD, Director of Instructional Technology
10:00 AM - 11:00 AM:
Michigan A
Mr. Luis Wong, California K-12 High Speed Network (K12HSN), Chief Executive Officer
10:00 AM - 11:00 AM:
Michigan B
Francesc Pedrˇ, UNESCO, Chief of Section - Sector Policy Advice and Information and Communication Technology (ICT) in Education
Mario Franco, Millennium@EDU, Sustainable Education, Portugal, Founder & Chairperson
Albert Motivans, UNESCO Institute for Statistics, Head of Education Unit
10:00 AM - 11:00 AM:
Missouri
Dr. Trey Holladay, Athens City School District, Superintendent of Education
Dr. Chris Hamilton, Athens City, Chief Information Officer
10:00 AM - 11:00 AM:
Colorado
Mr Jeff Cullen, Foundations for the Future Charter Academy, Directory of Technology
10:00 AM - 11:00 AM:
Arkansas
Mr. Steven Langford, Beaverton School District, Chief Information Officer
Mr. Jordan Beveridge, Beaverton School District, Administrator for Information Technology
10:00 AM - 11:00 AM:
Mississippi
Paul Curtis, New Tech Network, Director of Platform Development
Tim Presiado, New Tech Network, Chief Operating Officer
10:00 AM - 11:00 AM:
Mayfair
11:15 AM - 11:45 AM:
11:15 AM - 11:45 AM:
Chicago Ballroom
Dr. David Schuler, Township High School District 214, Superintendent
Mr Keith Bockwoldt, Township High School District 214, Director of Technology Services
11:15 AM - 11:45 AM:
Sheraton Ballroom IV
Blair Anderson, Shawnee Heights School District, Kansas, Technology Director
11:15 AM - 11:45 AM:
Sheraton Ballroom V
Stephen Mirante, FileWave Multi-Platform Endpoint Management, VP of Strategic Relations
11:15 AM - 11:45 AM:
Erie
Kirk Anderson, Denver Public Schools, Director of Educational Technology
11:15 AM - 11:45 AM:
Huron
Michelle Benham, Dysart Unified School District, Director of Innovation in Teaching and Learning
Diana Hawari, Dysart Unified School District, Chief Information Officer
11:15 AM - 11:45 AM:
Ontario
Dr. Jay Drew, Portage Township Schools, Director of Technology
11:15 AM - 11:45 AM:
Superior A
Michele E Eaton, MSD of Wayne Township, Director of Virtual and Blended Learning
11:15 AM - 11:45 AM:
Superior B
Mrs. Barbara Haeffner, Meriden Public Schools, Director of Curriculum and Instructional Technology
Susan Moore, Meriden Public Schools
11:15 AM - 11:45 AM:
Michigan A
Mr. Jason Lee Naile, Forsyth County Schools, Director of Instructional Technology
Mike Evans, Forsyth County Schools, Chief Technology and Information Officer
11:15 AM - 11:45 AM:
Michigan B
11:15 AM - 11:45 AM:
Missouri
John J. Ottow, Green Bay Area Public Schools, Director of Technology
Diane W Doersch, Green Bay Area Public Schools, Chief Technology and Information Officer
11:15 AM - 11:45 AM:
Colorado
Mr. Collin E. Miller, Taos Academy Charter School, Director of Technology
11:15 AM - 11:45 AM:
Arkansas
Jon Phillips, Dell EMC, Managing Director - Strategy, Marketing & Business Development
Tim Shimp, Yorkville School Dist. #115, Superintendent
Ryan Adkins, Yorkville School Dist. #115, Director of Technology
Nick Baughman, Yorkville School Dist. #115, Chief Academic Officer
11:15 AM - 11:45 AM:
Mississippi
Bruce Douglas, Springfield Public Schools, Director of Information Technology
11:15 AM - 11:45 AM:
Mayfair
11:45 AM - 1:30 PM:
11:45 AM - 1:30 PM:
Chicago Ballroom
1:30 PM - 3:00 PM:
1:30 PM - 3:00 PM:
Chicago Ballroom
Richard Arkanoff, Center Grove Community School Corporation, Superintendent
Keith Bockwoldt, Township High School District 214, Director of Technology Services
Ed McKaveney CETL, Hampton Township School District, Technology Director
Korvi Rakshand, JAGGO Foundation, Founder
Kecia Ray, Center for Digital Education, Executive Director
3:15 PM - 3:45 PM:
3:15 PM - 3:45 PM:
Chicago Ballroom
Dr. Darryl Adams, Coachella Valley Unified School District, Superintendent of Schools
3:15 PM - 3:45 PM:
Sheraton Ballroom IV
3:15 PM - 3:45 PM:
Huron
Stevin Smith, Houghton Mifflin Harcourt, Vice President of Technical Services
Aish Agrawal, Houghton Mifflin Harcourt, Director of National Technical Programs
3:15 PM - 3:45 PM:
Ontario
Jeremy Stanley, Cisco Systems, Education Solutions Architech
Doug Watson, Cisco Systems
3:15 PM - 3:45 PM:
Superior A
Kevin Carman, AT&T, Director Education Channel Marketing
3:15 PM - 3:45 PM:
Superior B
Dave Saltmarsh, M. Ed., CETL, JAMF, Global Education Evangelist
3:15 PM - 3:45 PM:
Michigan A
Timothy R. Beekman, SAFARI Montage, President and Co-Founder
Martin McGuire, Chicago Public Schools, Digital Media Systems Manager
3:15 PM - 3:45 PM:
Michigan B
Troy Moreland, Identity Automation, Chief Technology Officer
3:15 PM - 3:45 PM:
Missouri
Brian Thomas, Lightspeed Systems, President & CEO
3:15 PM - 3:45 PM:
Colorado
Roger Bailey, Fortinet, Sales Engineer
3:15 PM - 3:45 PM:
Arkansas
John Versaggi, Sunesys, Director of K-12 Sales
3:15 PM - 3:45 PM:
Mississippi
Helen Cooper, CORE Education Ltd. Christchurch, Senior Manager Contracts
3:15 PM - 3:45 PM:
Mayfair
4:00 PM - 5:00 PM:
4:00 PM - 5:00 PM:
Chicago Ballroom
Thomas C. Murray, Alliance for Excellent Education, Director of Innovation, Future Ready Schools
4:00 PM - 5:00 PM:
Sheraton Ballroom IV
Dr. Shirleen Chee, Ministry of Education, Singapore, Divisional Director, Educational Technology Division
Victor Lim Fei, Ministry of Education, Singapore, Deputy Director/Lead Specialist, Technologies for Learning, Educational Technology Division
Boo Yong Nee, Ministry of Education, Singapore, Deputy Director, Information Technology Branch
Tan Boon Haur, Ministry of Education, Singapore, Assistant Director/Senior Specialist, Learning Partnership in Educational Technology, Educational Technology Division
4:00 PM - 5:00 PM:
Sheraton Ballroom V
Cleon L Franklin, Shelby County Schools, Director of Virtual Learning
4:00 PM - 5:00 PM:
Erie
Sheryl Abshire
John Harrington
Regional Leichty
4:00 PM - 5:00 PM:
Huron
Mr. Gene Kirchner, Fort Thomas Independent Schools, Superintendent
Ginger Webb, Fort Thomas Independent Schools, Assistant Superintendent
4:00 PM - 5:00 PM:
Ontario
Mr Cory Stokes, Utah Education Network, Project Manager
Mr James Stewart, Utah Education Network, Chief Technology Officer
Jason Bailey
4:00 PM - 5:00 PM:
Superior A
Themistocles (Themy) Sparangis, Los Angeles Unified School District, Senior Director, Information Technology
Jose R. Gonzalez, Los Angeles Unified School District, Technical Project Manager
Andrew Stenehjem, Beaverton School District, Manager of User Services
4:00 PM - 5:00 PM:
Superior B
Bob Boyd, WISEdash Local & Kettle Moraine School District, President & Director of Technology
Dr. Mike Mades CETL, WISEdash Local & Sun Prairie Area School District, Past President, Founding Member of WISEdash Local; Director of Technology
4:00 PM - 5:00 PM:
Michigan A
Mr. Keith Bockwoldt, Township High School District 214, Director of Technology Services
Maria Rocker, Mohawk Regional Information Center, Coordinator of Technology Leadership and Innovation
4:00 PM - 5:00 PM:
Michigan B
Josh Weisgrau, Digital Promise Global, Project Director, Learning Studios
Melissa McKinney-Lepp
Michael Kosko
4:00 PM - 5:00 PM:
Missouri
Dennis Fazio, CoSN, Project Director
4:00 PM - 5:00 PM:
Colorado
Dr Don G Langenhorst, Dedham Public Schools, Technology Director
Mr. Michael J Welch, Dedham Public Schools, Superintendent of Schools
Ms Barbara Treacy, The Friday Institute for Educational Innovation, Digital Education Consultant
4:00 PM - 5:00 PM:
Arkansas
Mr. Dennis A Telas, Round Rock ISD, PEIMS Manager
Steve Smith, Cambridge Public Schools, Chief Information Officer
Melissa Tebbenkamp
Diane Doersch
4:00 PM - 5:00 PM:
Mississippi
Jenny Lynn Kirshman, Merit Network, MISEN and Community Networks Program Manager
Dan Allen, Lapeer ISD
Luis Wong, California K-12 High Speed Network (K12HSN), CEO
5:30 PM - 6:00 PM:
6:00 PM - 9:30 PM:
Wednesday, April 5th, 2017
7:00 AM - 2:00 PM:
7:00 AM - 2:00 PM:
8:00 AM - 9:30 AM:
8:00 AM - 9:30 AM:
Sheraton Ballroom IV
Shahryar Khazei, Los Angeles Unified School District, Chief Information Officer
Dr. Frances Gipson, Los Angeles Unified School District, Chief Academic Officer
8:00 AM - 9:00 AM:
8:00 AM - 9:00 AM:
Chicago Ballroom
Eric Sheninger, International Center for Leadership in Education, Senior Fellow and Thought Leader on Digital Leadership
8:00 AM - 9:00 AM:
Sheraton Ballroom V
Ms Andrea Bennett, CETPA, Executive Director
Mr Stephen Carr, Ventura County Office of Education, CTO
Ms Julie Judd, Ventura Unified School District, CTO
8:00 AM - 9:00 AM:
Erie
Tony Schlorff, Community Consolidated School District, Director of Innovation and Technology
8:00 AM - 9:00 AM:
Huron
Mr. Andy Arnold, Bristol City Schools, Director of Technology
8:00 AM - 9:00 AM:
Ontario
Dr. Erika Schlichter, Huntley Community School District 158, Chief Academic Officer
Dr. Chris Budzynski, Huntley Community School District 158, Director of Information Technology
Mr. Chris Skrzypchak, Huntley Community School District 158, Teacher on Special Assignment
8:00 AM - 9:00 AM:
Superior A
LaShona Dickerson, Lafayette Parish School System, Director of Instructional Technology
8:00 AM - 9:00 AM:
Superior B
Amy Vagnier, Maryville City Schools, Director of Curriculum & Instruction
DR. Mike Winstead, Maryville City Schools, Director of Schools
Sharon Anglim, Maryville City Schools, Director of Communications
8:00 AM - 9:00 AM:
Michigan A
Charlene Blohm, C. Blohm & Associates, Inc., President and Founder
Pete Just, Metropolitan School District of Wayne Township, Chief Technology Officer
Micele Eaton
8:00 AM - 9:00 AM:
Missouri
Dr. Darryl Adams, Coachella Valley Unified School District, Superintendent of Schools
8:00 AM - 9:00 AM:
Colorado
Dr. Ross Kasun, Freehold Township, Superintendent
Dr. Pamela Haimer, Freehold Township School District, Assistant Superintendent for Curriculum and Instruction
8:00 AM - 9:00 AM:
Arkansas
John Windhausen Jr., Schools, Health & Libraries Broadband (SHLB) Coalition, Executive Director
Dr. Valerie Truesdale, Charlotte-Mecklenburg Schools, Chief Technology, Personalized Learning, and Engagement Officer
Dr. Lessel Martiny (Marty) Bray, Forsyth County Schools, Chief Technology and Information Officer
8:00 AM - 9:00 AM:
Mayfair
9:15 AM - 10:15 AM:
9:15 AM - 10:15 AM:
Chicago Ballroom
LeiLani Cauthen
9:15 AM - 10:15 AM:
Sheraton Ballroom V
Mr. Norton L Gusky, NLG Consulting, Educational Technology Broker
Mr. Anton Inglese, Batavia Public School District 101, Chief Financial Officer
9:15 AM - 10:15 AM:
Erie
Dana Lile, MSD of Wayne Township, eLearning Coordinator
Judy Stegemann, MSD Wayne Township Schools, Assistant Superintendent of Academics
Stephen Gardner, MSD Wayne Township Schools, Curriculum Coordinator
Pete Just, MSD of Wayne Township, Chief Technology Officer
9:15 AM - 10:15 AM:
Huron
Philip Heimes, EASOL, Co-Creator and CEO
Dr Amy Shore, EASOL, Co-Creator
Lisa DiGaudio, New Dawn Charter High School, Principal
9:15 AM - 10:15 AM:
Ontario
Linnette Attai, PlayWell, LLC
9:15 AM - 10:15 AM:
Superior A
Fred Boss
Ben Murray
9:15 AM - 10:15 AM:
Superior B
Donna Teuber, Richland School District 2, Director of Technology Integration and Innovation
9:15 AM - 10:15 AM:
Michigan B
Mrs. MaryLisa Harper, Share Fair Nation, Professional Development Strategist
Mr. Brandon Petersen, Share Fair Nation, Professional Development Strategist
9:15 AM - 10:15 AM:
Missouri
Christine Schein, Academy District 20, CETL, Ed Tech Information Specialist
Paula Maylahn, Consultant, Consultant
9:15 AM - 10:15 AM:
Colorado
Dr. Joanne Stephens, Birmingham City Schools, Director of Information Technology
Mr. Jeffrey Bajgot, Center for Educational Leadership and Technology, Chief Technology Officer
9:15 AM - 10:15 AM:
Arkansas
Joseph Sutorius, East Irondequoit CSD, Chief Information Officer
Bryon Kolbeck, Lewisville ISD, Executive Director of Technology
9:15 AM - 10:15 AM:
Mississippi
Adam Feind, Northwest ISD, CTO
Joe Griffin, Keller ISD, CTO
Dennis Lauro, Lower Hudson RIC, Director
Mike Sylofski, Northeastern RIC, Program Coordinator, eLearning
9:15 AM - 10:15 AM:
Mayfair
10:00 AM - 11:30 AM:
10:00 AM - 11:30 AM:
Sheraton Ballroom IV
Marlo Gaddis CETL, Wake County Public School System, Senior Director of Instructional Technology and Media Services
Steve Langford, Beaverton School District, Chief Information Officer
10:30 AM - 11:30 AM:
10:30 AM - 11:30 AM:
Chicago Ballroom
Ms. Emily Vickery, Vickery Learning, Learning Architect, Consultant
Ms. Karen Cator, Digital Promise, Chief Executive Officer
Dr. Barnett Berry, Center for Teaching Quality, Chief Executive Officer
10:30 AM - 11:30 AM:
Erie
Bill Fitzgerald, Common Sense Media, Director, Privacy Evaluation Initiative
Julian Miller, Learnmetrics, Co-founder
10:30 AM - 11:30 AM:
Huron
Dr Christopher Weber, ICLE, Senior Fellow
Weston Kieschnick, ICLE, Senior Fellow
10:30 AM - 11:30 AM:
Ontario
Neal C Weaver, Santa Fe Public Schools, Director of Digital Learning
Felicia Maestas, Santa Fe Public Schools, Digital Learning Coach
10:30 AM - 11:30 AM:
Superior B
Sarah Martabano, Southern Westchester BOCES/LHRIC, Manager, Educational Technology
Mr. Randy Hall, Southern Westchester BOCES/LHRIC, Sr. Facilitator, Educational Technology
10:30 AM - 11:30 AM:
Michigan A
Mrs. Megan E Di Giovanni, Chesterfield County Public Schools, Technology Integrator Team Leader
Matt Spears, Chesterfield County Public Schools, Technology Integrator Team Leader
Gillian Wilson, Chesterfield County Public Schools, Technology Integrator
Matt Fuquay, Chesterfield County Public Schools, Technology Integrator
10:30 AM - 11:30 AM:
Michigan B
Steve Smith, Cambridge Public Schools, CIO
10:30 AM - 11:30 AM:
Missouri
Mr. Paul N Foster, Springfield Public Schools, Chief Information Officer
Dr. Kate Fenton, Springfield Public Schools, Chief Instructional Officer
Ms. Katie O'Sullivan, Springfield Public Schools, Senior Administrator of Curriculum, Instruction, and Development
10:30 AM - 11:30 AM:
Colorado
Russ Hendrickson, Missoula County Public School, Senior Information Systems Manager
Hatton Littman, Missoula County Public School, Director of Technology and Communications
10:30 AM - 11:30 AM:
Superior A
Dr. Sheryl Abshire, Calcashieu Parish School District, Chief Technology Officer
Mr. Stan Gorbatkin, Indian Prairie School District 204/Digital Promise Leadership Coaching, Assistant Superintendent for Technology Services
10:30 AM - 11:30 AM:
Arkansas
Dr. Brian Casey, Stevens Point Area Public School District, Director of Technology
Dr Robert Smiley, School District of Janesville, CIO
Mr. James Hawbaker, Appleton Area School District, Director of Technology
10:30 AM - 11:30 AM:
Mississippi
Ruben Puentedura, Ph.D
10:30 AM - 11:30 AM:
Mayfair
11:30 AM - 1:15 PM:
11:30 AM - 1:15 PM:
1:15 PM - 1:45 PM:
1:15 PM - 1:45 PM:
Chicago Ballroom
Shawn Rubin, Highlander Institute, Chief Education Officer
1:15 PM - 1:45 PM:
Sheraton Ballroom V
Fran McTigrit, Katy ISD, Director, Technology Customer Services
Darlene Rankin, Katy ISD, Director, Technology Customer Services
Brenda White, Katy ISD, Director, Project Management
Joe Christoffersen, Katy ISD, Director, Technology Operations
Jamey Hynds, Katy ISD, Director, Business Intelligence
Kerry Rampelli, Katy ISD, Director, Enterprise Systems
1:15 PM - 1:45 PM:
Erie
R. Greg Merchant, Monitor Deloitte, Managing Director
1:15 PM - 1:45 PM:
Huron
Dr Robert Slaby, Storey County School District, Superintendent
1:15 PM - 1:45 PM:
Ontario
Rachel Gorton, Burnsville-Eagan-Savage Public Schools, Instructional Technology Coordinator
Dr. Stacie Stanley, Burnsville-Eagan-Savage Public Schools, Director of Curriculum, Instruction, and Student Support Services
Marie Bjerede, Mobile Learning and Infrastructure, Principal
1:15 PM - 1:45 PM:
Superior A
Dr. David Gundlach, Oshkosh Area School District, Deputy Superintendent
Ms. Julie Conrad Mosher, Oshkosh Area School District, Director of Curriculum and Assessment
Kristi Levy, Oshkosh Area School District, Technology Integration Coach
Anne Stanislawski, Oshkosh Area School District, Technology Integration Coach
1:15 PM - 1:45 PM:
Superior B
Dan Mahlandt, Ephrata Virtual Academy, Coordinator of Virtual Learning
1:15 PM - 1:45 PM:
Michigan A
Melissa Dodd, San Francisco Unified School District, Chief Technology Officer
1:15 PM - 1:45 PM:
Michigan B
Dr. Rita Oates, Oates Associates, President
1:15 PM - 1:45 PM:
Missouri
Nick Williams, Bartholomew Consolidated School Corporation, Coordinator of Instructional Technology
1:15 PM - 1:45 PM:
Colorado
1:15 PM - 1:45 PM:
Arkansas
Bob Moore, Dallas ISD, Chief Technology Officer
1:15 PM - 1:45 PM:
Mississippi
Chris Nilsson, Lamar Consolidated ISD, Texas, Director of Technology Integrations
George Perreault, ClassLink, Chief Academic Officer
Berj Akian, ClassLink, CEO
1:15 PM - 1:45 PM:
Mayfair
2:00 PM - 3:00 PM:
2:00 PM - 3:00 PM:
Chicago Ballroom
Samantha Becker, The New Media Consortium, Senior Director, Publications & Communications
Brandon Petersen, mindSpark Learning
Tony Inglese, Batavia Public School District 101 and CoSN
Mary Lisa Harper, mindSpark Learning
2:00 PM - 3:00 PM:
Sheraton Ballroom V
David Thornburg
Norma Thornburg
2:00 PM - 3:00 PM:
Erie
Mr. Michael M Flood, Kajeet, Inc., VP, Strategy
2:00 PM - 3:00 PM:
Huron
Todd Bloom, Jefferson Education at The University of Virginia, Chief Academic Officer
Aubrey Francisco, Digital Promise, Chief Research
Theresa Ewald, Kettle Moraine School District, Assistant Superintendent
2:00 PM - 3:00 PM:
Ontario
Mr Douglas Casey, CT Commission for Educational Technology, Mr
2:00 PM - 3:00 PM:
Superior A
Dr. Julie Evans, Project Tomorrow, Chief Executive Officer
2:00 PM - 3:00 PM:
Superior B
Dr. Tom B Ryan, eLearn Institute, Inc., President
Susan Van Gundy, Eduvate, CEO / Founder
Lillian Kellogg, Education Networks of America, Vice President
Diana Bidulescu
2:00 PM - 3:00 PM:
Sheraton Ballroom IV
Mr. James Fazzino, Baltimore County Public Schools, Supervisor, Office of eLearning
Ms. Leeann Schubert, Baltimore County Public Schools, Director of Educational Options
2:00 PM - 3:00 PM:
Michigan B
Keith Bockwoldt, Township High School District 214, Director of Technology Services
Sheryl Abshire
Scott Weidig
Joe Taylor
3:15 PM - 4:15 PM:
3:15 PM - 4:15 PM:
Chicago Ballroom
David Rose, Harvard Graduate School of Education, Founder and Chief Education Officer, CAST & Lecturer
Mark Bedell, Kansas City Public Schools, Superintendent
Chris Craft, Prosthetic Kids Hand Challenge, Teacher and Founder
Thursday, April 6th, 2017
8:00 AM - 12:00 PM:
8:00 AM - 11:00 AM:
8:00 AM - 11:00 AM:
Michigan B
8:30 AM - 1:30 PM: