About Summit

  • All
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
Sort by:
Tuesday, September 29th, 2020
12:30 PM - 1:45 PM: Concurrent Sessions 1
Track 1
Moderator: 
Robert Bendick, The Nature Conservancy
 
Robert Bendick
TNC, Gulf of Mexico Program
 
Ben Scaggs
Gulf Coast Ecosystem Restoration Council
 
Dr. Lauren Alexander Augustine
Gulf Research Program, Natl Academy of Science
 
Patti McCurdy
Alabama Division of State Lands
 
Tanner Johnson
National Fish and Wildlife Foundation, GEBF
Track 2
Moderator: 
Katelyn Theuerkauf, The Pew Charitable Trusts
 
Julie M. Rose
NOAA Fisheries NEFSC Milford Laboratory
 
Siddharth Narayan
East Carolina University
 
Katie Warnell
Duke University
 
Jonathan Lefcheck
Smithsonian Institution
 
Karen Thorne
USGS Western Ecological Research Center
Track 3
Moderator: 
John Ryan-Henry, Coastal States Organization
 
David Kaiser
National Oceanic and Atmospheric Administration
 
James Boyd
Rhode Island Coastal Resources Management Council
 
 
Bettina Rayfield
Virginia Department of Environmental Quality
 
Heather Wade
Dept of Land Conservation and Development
Track 4
Moderator: 
Brittney Parker, Coastal States Organization / FEMA
 
Rebecca Hill
New Jersey Coastal Management Program
 
Brian Thompson
Connecticut Coastal Management Program
 
Giovanni Zinn
New Haven Planning Department
 
Byron Rupp
US Army Corps - New England District
 
Janan Reilly
FEMA
1:45 PM - 2:30 PM: Virtual Round Table Sessions
Track 1
Moderator: 
Bruckner Chase, Bruckner Chase Ocean Positive, Inc / NOAA NWS
 
 
 
 
 
Track 2
Moderator: 
Alek Modjeski, American Littoral Society
 
Capt. Al Modjeski
American Littoral Society
 
Shane Godshall
American Littoral Society
 
Quinn Whitesall
American Littoral Society
 
Zack Royle
American Littoral Society
 
Julie Schumacher
American Littoral Society
Track 3
Moderator: 
Susanne Moser, Susanne Moser Research & Consulting
 
Susanne Moser, Ph.D.
Susanne Moser Research & Consulting
 
 
 
 
Track 4
Moderator: 
Katie Spidalieri, Georgetown Climate Center
 
Katie Spidalieri
Georgetown Climate Center
 
Betsy Blair
Blair Environmental Consulting
 
Taryn Sudol
Chesapeake Bay Sentinel Site Cooperative, MD SG
 
Jennifer West
Narragansett Bay Research Reserve
 
Kelly Collins Choi
Maryland Department of Natural Resources
Track 5
Moderator: 
Carmera Thomas-Wilhite, Chesapeake Bay Foundation
 
Carmera Thomas-Wilhite
Chesapeake Bay Foundation
 
 
 
 
Track 6
Moderator: 
Peter Stetson, Educational Mapping Service
 
 
 
 
 
2:30 PM - 3:45 PM: Concurrent Sessions 2
Track 1
Moderator: 
Jessica Bibza, National Wildlife Federation
 
Matt Posner
Escambia County
 
Brian Underwood
Okaloosa County
 
Jim Muller
Bay County
 
Janet Bowman
The Nature Conservancy
 
Matt Deitch
University of Florida
Track 2
Moderator: 
Meagan Eagle, U.S. Geological Survey
 
Tonna-Marie Surgeon-Rogers
Waquoit Bay National Estuarine Research Reserve
 
Tim Smith
Cape Cod National Seashore National Park Service
 
Metthea Yepsen
New Jersey Department of Environmental Protection
 
James Holmquist
Smithsonian Environmental Research Center
 
Kevin Kroeger
U.S. GEOLOGICAL SURVEY
Track 3
Moderator: 
Mike Molnar, Coastal States Organization
 
Megan Hall
San Fran Bay Conservation and Development Com BCDC
 
Scudder D. Mackey
Office of Coastal Management - Ohio Dept. Nat Res.
 
Jordan Dodson
Georgia Department of Natural Resources
 
Lisa Berry Engler
Massachusetts Office of Coastal Zone Management
 
Bhaskaran Subramanian
Shoreline Conservation Service - Maryland DNR
Track 4
Moderator: 
Nathan Vinhateiro, University of Rhode Island Coastal Institute
 
Peter August
University of Rhode Island
 
Juliana Barrett
Connecticut Sea Grant
 
Patricia Bowie
Massachusetts Office of Coastal Zone Management
 
Kirsten Howard
New Hampshire Department of Environmental Services
 
Peter Slovinsky
Maine Geological Survey
4:00 PM - 5:15 PM: Concurrent Sessions 3
Track 1
Moderator: 
Thomas Ardito, Restore America's Estuaries
 
Korrin N. Petersen, Esq.
Buzzards Bay Coalition
 
April Wobst
Association to Preserve Cape Cod
 
Martha Sheils
New England Environmental Finance Center
 
Alicia J. Lehrer
Woonasquatucket River Watershed Council
 
Meg Kerr
Audubon Society of RI
Track 2
Moderator: 
Walker Golder, National Audubon Society
 
Dr. Gregory Shriver
University of Delaware
 
Dr. Chris Elphick
University of Connecticut
 
Dr. David R. Curson
Audubon Maryland-DC
 
Mitch Hartley
U.S. Fish and Wildlife Service
 
Dr. Chris Field
University of Connecticut
Track 3
Moderator: 
Shelby Butz, Coastal States Organization
 
Maddie Kennedy
National Sea Grant Office; NOAA
 
Bari Greenfeld
USACE
 
Janan Evans-Wilent
Community Infrastructure Resilience Branch, FEMA
 
Shelby Butz
Coastal States Organization and EPA
 
Bradley Watson
Coastal States Organization
Track 4
Moderator: 
Jessica Fain, San Francisco Bay Conservation and Development Commission
 
Kate Boicourt, Director of Resilience
Waterfront Alliance
 
Andria P. McClellan, Norfolk Councilwoman
City of Norfolk; Hampton Roads Planning District
 
Jessica Fain, Director of Planning
SF Bay Conservation & Development Commission
 
David Waggonner
Waggonner & Ball Architecture/Environment
 
Mark Lubell, Ph.D., Professor
University of California Davis
Wednesday, September 30th, 2020
1:15 PM - 2:30 PM: Concurrent Sessions 4
Track 1
Moderator: 
Sylvia Troost, The Pew Charitable Trusts
 
Sylvia Troost
The Pew Charitable Trusts
 
Laura Petes
National Oceanic and Atmospheric Administration
 
Caitlin Chaffee
Rhode Island Coastal Resources Management Council
 
Jill Aspinwall
New Jersey Office of Policy and Coastal Management
 
Megan Hall
San Francisco Bay Conservation and Development Com
Cheryl Clark
Florida Dept. of Environmental Protection
Track 2
Moderator: 
Daniel Rizza, Climate Central
 
Queen Quet
Gullah/Geechee Nation & Gullah/Geechee Fishing Ass
 
Kate Driscoll Derickson
University of Minnesota
 
Dan Rizza
Climate Central
 
Kate Cell
Union of Concerned Scientists
 
.
.
Track 3
Moderator: 
Timothy Gleason, USEPA, Office of Research and Development
 
Christopher Gobler
Stony Brook University
 
George Heufelder and Brian Baumgaertel
Massachusetts Alternative Septic System Test Cente
 
Ian Dombroski
USEPA, Region 1, Boston, MA
 
Laura Erban
USEPA, Office of Research and Development
 
Ken Zegel
Suffolk County Department of Health Services
Brian Baumgaertel with Speaker #2 George Heufelder
Massachusetts Alternative Septic System Test Cente
Track 4
Moderator: 
James Turek, NOAA Fisheries Restoration Center
 
Abigail Archer
Cape Cod Cooperative Extension, Woods Hole, MA
 
Alex Haro
USGS Conte Research Laboratory, Turners Falls, MA
 
Matt Devine
University of Massachusetts, Amherst, MA
 
James Turek
NOAA Fisheries Restoration Center, Orono, ME
 
2:45 PM - 4:00 PM: Concurrent Sessions 5
Track 1
Moderator: 
Melanie Gange, NOAA
 
Suzanne Simon
Restore America's Estuaries
 
Erika Feller
National Fish and Wildlife Foundation
 
Eric Letvin
Federal Emergency Management Agency
 
Jan Marie Surface
USDA Natural Resources Conservation Service
 
David O'Brien
NOAA National Marine Fisheries Service
Track 2
Moderator: 
Jason Donofrio, The Ocean Foundation
 
Jennifer Shafer
Shafer Consulting
 
Caitlyn Johnstone
Chesapeake Bay Program | Alliance for the Chesapea
 
Kathryn Loomis
Coalition to Restore Coastal Louisiana
 
Will Parson
Alliance for the Chesapeake Bay
 
Track 3
Moderator: 
Holly Drinkuth, The Nature Conservancy in Connecticut
 
Alexie Rudman
EPA Atlantic Coastal Environmental Sciences Div
 
Erin Perry
Cape Cod Commission
 
Sara Burns
The Nature Conservancy in MA
 
Justin Jobin
Suffolk County Department of Health Services
 
Chris Clapp
The Nature Conservancy on Long Island
Track 4
Moderator: 
Alex Krofta, Save the Sound
 
Jon Vander Werff
Save the Sound
 
Kevin Job
CT DEEP Fisheries Division
 
George Jackman
Riverkeeper
 
Jeff Yates
Trout Unlimited National
 
Bill Lucy
Save the Sound / Soundkeeper
4:15 PM - 5:30 PM: Concurrent Sessions 6
Track 1
Moderator: 
Katherine Sheppard, NOAA Fisheries, Office of Habitat Conservation
 
John Ryan-Henry
Coastal States Organization
 
Janan Reilly
FEMA
 
Eileen Alicea
CSS/Lynker
 
Rowan Schmidt
Earth Economics
 
Track 2
Moderator: 
Aparna Rajagopal-Durbin, Avarna Group
 
Ava Holliday
Avarna Group
 
 
 
 
Track 4
Moderator: 
Kris Ohleth, Orsted
 
Sean Arruda
Fuss & O'Neill
 
David Cloutier
VHB
 
Erik Mas
Fuss & O'Neill
 
Christine Santora
Stony Brook University
 
Thursday, October 1st, 2020
10:45 AM - 12:00 PM: Concurrent Sessions 7
Track 1
Moderator: 
Ryan Darnton, NOAA/ERT
 
Eric Ellis
Great Lakes Commission (GLC)
 
Terry Heatlie
NOAA
 
Robin DeBruyne
University of Toledo
 
Sarah Fleming
Ducks Unlimited, Inc.
 
Jeff Tyson
Great Lakes Fishery Commission
Track 2
Moderator: 
Aaron Kornbluth, The Pew Charitable Trusts
 
Eric Schneider
Rhode Island Dept of Environmental Management
 
Erin Fleckenstein
North Carolina Coastal Federation
 
Pete Malinowski
Billion Oyster Project
 
Elizabeth North
University of MD Center for Environmental Science
 
Aaron Kornbluth
The Pew Charitable Trusts
Track 3
Moderator: 
Julia Royster, NOAA
 
Elsa Schwartz
Restore America's Estuaries
 
Nicole Davis
Save the Sound
 
Vidya Balasubramanyam
Illinois Coastal Management Program
 
Wesley Shaw
Blue Urchin LLC
 
April Wobst
Association to Preserve Cape Cod
Dawn Spilsbury Pucci
Spilsbury Data/Drone Services
Track 4
Moderator: 
Matthew Chasse, NOAA
 
Bhaskar Subramanian
Shoreline Conservation Service - Maryland DNR
 
Jon Miller
Stevens Institute of Technology
 
Rachel K. Gittman
East Carolina University
 
David Burdick
University of New Hampshire
 
Nicole Faghin
Washington Sea Grant
12:15 PM - 1:30 PM: Concurrent Sessions 8
Track 1
Moderator: 
Thomas Herrington, Monmouth University, Urban Coast Institute
 
Elizabeth Semple
NJ Department of Environmental Protection
 
Thomas Herrington
Monmouth University, Urban Coast Institute
 
Joshua Moody
Partnership for the Delaware Estuary
 
Richard Lathrop
Rutgers University
 
Capt. Alek Modjeski
American Littoral Society
Track 2
Moderator: 
Chad Hanson, The Pew Charitable Trusts
 
Jay Lazar
NOAA Chesapeake Bay Office
 
Brandon Puckett
NC Coastal Reserve / NERR
 
Seth Theuerkauf
NOAA NMFS Office of Aquaculture
 
Sandra Brooke
Florida State University Coastal and Marine Lab
 
Anne Birch
The Nature Conservancy, Florida Chapter
Track 3
Moderator: 
Bartholomew Wilson P.G., Ph.D., Coastal Delaware Wildlife Refuge Complex
 
Yianni Laskaris
E.B. Forsythe National Wildlife Refuge, USFWS
 
Noel Turner
Cape May National Wildlife Refuge, USFWS
 
Joe Smith
E.B. Forsythe National Wildlife Refuge, USFWS
 
Kevin Holcomb
Chincoteague National Wildlife Refuge, USFWS
 
Jaymes P. Swain
USGS MD/DE/DC Water Science Center
Track 4
Moderator: 
Steve Kirk, The Nature Conservancy
 
Janet Freedman
RI Coastal Resources Management Council
 
Julia Knisel
Commonwealth of Massachusetts
 
Dr. Jennifer Mattei
Sacred Heart University
 
Peter Slovinsky
State of Maine
 
David Burdick
University of New Hampshire
1:30 PM - 2:15 PM: Virtual Round Table Sessions
Track 1
Moderator: 
Bruckner Chase, Bruckner Chase Ocean Positive, Inc / NOAA NWS
 
 
 
 
 
Track 2
Moderator: 
Cindy Corsair, U.S. Fish and Wildlife Service
 
 
 
 
 
Track 3
Moderator: 
Taylor Goelz, NOAA Research
 
Lauren Wenzel
NOAA - National Marine Protected Areas Center
 
Michael De Luca
Rutgers University
 
 
N/A
N/A
 
Track 4
Moderator: 
Katie Spidalieri, Georgetown Climate Center
 
Katie Spidalieri
Georgetown Climate Center
 
Betsy Blair
Blair Environmental Consulting
 
Taryn Sudol
Chesapeake Bay Sentinel Site Cooperative, MD SG
 
Jennifer West
Narragansett Bay Research Reserve
 
Kelly Collins Choi
Maryland Department of Natural Resources
Track 5
Moderator: 
Carmera Thomas-Wilhite, Chesapeake Bay Foundation
 
Carmera Thomas-Wilhite
Chesapeake Bay Foundation
 
 
 
 
Track 6
Moderator: 
Jean-David Lantagne, Hoola One Technology and University of Sherbrooke, Canada
 
Jean-David Lantagne
Hoola One Technology
 
 
 
 
Track 7
Moderator: 
Kim Penn, NOAA Office for Coastal Management
 
 
 
 
 
Track 8
Moderator: 
Katherine Sheppard, NOAA Fisheries, Office of Habitat Conservation
 
Katherine Sheppard
NOAA
 
Sarah van der Schalie
NOAA
 
Janan Reilly
FEMA
 
John Ryan-Henry
Coastal States Organization
 
2:15 PM - 3:30 PM: Concurrent Sessions 9
Track 1
Moderator: 
Kristin Uiterwyk, Urban Harbors Institute, University of Massachusetts Boston
 
Kate Quigley
NOAA
 
Jennifer McCann
URI Coastal Resources Center, RI Sea Grant
 
Ashley Bennis
Texas Sea Grant
 
Dr. Paul L. Ewell
Virginia Wesleyan University
 
Track 2
Moderator: 
Gary Raulerson PhD, Tampa Bay Estuary Program
 
Damon Moore
Manatee County
 
Eric Plage
Tampa Bay Watch, Inc.
 
Thomas Ries
Environmental Science Associates
 
C. Scott Adams
Fish and Wildlife Research Institute, FFWCC
 
Ed Sherwood
Tampa Bay Estuary Program
Track 3
Moderator: 
Wenley Ferguson, Save The Bay
 
Susan C. Adamowicz
US Fish and Wildlife Service
 
Elizabeth Watson
Drexel University
 
Wenley Ferguson
Save The Bay
 
Diana Brennan
Bristol County Mosquito Control
 
Alice Besterman
Buzzards Bay Coalition
Track 4
Moderator: 
Russell Morgan P.E., GZA GeoEnvironmental
 
Russell Morgan, P.E.
GZA GeoEnvironmental, Inc.
 
Daniel Stapleton, P.E.
GZA Geoenvironmental, Inc.
 
Stephen L. Lecco, A.I.C.P., C.E.P.
GZA Geoenvironmental, Inc.
 
Jon Gawrys, MCH
SumCo Eco-Contracting
 
Janet Freedman
State of Rhode Island Coastal Resources Management
3:45 PM - 5:00 PM: Concurrent Sessions 10
Track 1
Moderator: 
Leslie-Ann McGee, Woods Hole Oceanographic Institution
 
Rob Munier
Woods Hole Oceanographic Institution
 
Paul Speer
Marine Biological Laboratory
 
Nathan Keith
NOAA Fisheries
 
Joe Famely
Woods Hole Group
 
Joe Choi
Moffatt&Nichol
Jeff Abramson
Payette
Track 2
Moderator: 
Haille Leija, Galveston Bay Foundation
 
Haille Leija
Galveston Bay Foundation (GBF)
 
Christa Russell
Coalition to Restore Coastal Louisiana (CRCL)
 
Erin Fleckenstein
North Carolina Coastal Federation (NCCF)
 
Charlotte Boesch
Billion Oyster Project (BOP)
 
Katie Nichols
Orange County Coastkeeper
Danielle Bisset
Track 3
Moderator: 
Hilary Stevens, Restore America's Estuaries
 
Lynn Greer
U.S. Army Corps of Engineers
 
Burton Suedel
USACE Engineer Research and Development Center
 
Meg Goecker
Moffatt & Nichol
 
Read Porter
Marine Affairs Institute / Rhode Island Sea Grant
 
Jackie Specht
The Nature Conservancy
Track 4
Moderator: 
Jeffrey King, US Army Corps of Engineers
 
Becky Lupes
Federal Highway Administration
 
Bret Webb
South Coast Engineers
 
Safra Altman
US Army Engineer Research and Development Center
 
LaTonya Gilliam
Delaware Department of Transportation (DelDOT)
 
Trevor Meckley
NOAA-National Centers for Coastal Ocean Science